Виборчий кодекс — Олександр Черненко

Парламент ухвалив Виборчий кодекс і попрощався з мажоритаркою. Як це працюватиме — пояснює співавтор закону Олександр Черненко

Як виглядатимуть вибори за новим кодексом?

Кодекс почне діяти в грудні 2023 року. Вибори відбуватимуться за відкритими регіональними списками. Одномандатних округів, так званої мажоритарки, не буде. Буде 27 виборчих регіонів. У кожному партія висуне списки кандидатів, і виборець голосуватиме обов’язково за партію і, за бажанням, за когось з кандидатів від цієї партії.

Як рахуватимуть результати?

Спочатку вираховують, скільки голосів партія набрала в межах України, щоб відсіяти тих, хто не подолав прохідний бар’єр. У першому читанні кодексу прохідний бар’єр становив чотири відсотки, але після переговорів Рада збільшила його до пʼяти. Далі кількість депутатів у Раді від кожної партії визначають наступним чином: кількість виборців, які проголосували, ділять на кількість місць у парламенті. Так отримують «вартість» одного місця — виборчу квоту. За «вартістю» одного місця розраховують кількість місць, які отримує кожна партія в кожному окрузі. Якщо виборча квота, умовно, 25 тисяч голосів, а у виборчому регіоні за партію віддали 100 тисяч голосів, то партія там бере чотири мандати. Далі визначають, хто зі списку партії в регіоні отримує мандат. Пріоритетне право на мандат мають кандидати, які набрали більше голосів виборців. Але це визначають не за простою математичною більшістю, різниця в один голос не враховується. Кандидатів рейтингують за відсотками. А в межах одного відсотка — кілька сотень голосів. Якщо у кандидатів рівні відсотки, то вони йдуть у тому порядку, який визначила партія. Якщо виборці не віддали свої голоси за конкретних кандидатів, а проголосували лише за партію, то мандати розподіляються в тому порядку, в якому їх висунула партія.

Ухвалений кодекс відрізняється від редакції першого читання?

Щодо системи практично немає відмінностей, крім прохідного бар’єру. Основні поправки стосувалися технічних моментів: процедур, списків виборців.

В тему: Бывший депутат Рады обвинил премьера в домогательствах к мужчинам

Нова виборча система має недоліки?

Немає ідеальних виборчих систем, але ця точно є певним прогресивним кроком. Спочатку нова система буде складною для виборців — потрібно проводити певну просвітницьку роботу. Для цього ми відтермінували введення в дію кодекса: необхідно, щоб і ЦВК підготувалася, і виборцям все пояснили.

Що зміниться в системах інших виборів?

Є зміни у місцевих виборах. На виборах в обласні ради та великі міста діятиме система відкритих пропорційних списків, аналогічна парламентським. А вибори до рад нижчого рівня (районні, сільські, селищні та малі міста) проходитимуть за багатомандатною мажоритарною системою. У кожному окрузі зможуть обрати не менше двох і не більше чотирьох депутатів — це залежатиме від кількості виборців. Кандидати зможуть висуватися самостійно або від партій.

В тему:  ЧП с водой в Лисичанске случилось из-за заводов-должников, уничтоженных людьми из окружения Ефремова и Бойко, - Казанский

Скільки часу забрало доопрацювання чотирьох тисяч правок у другому читанні?

На робочій групі ми працювали рік. Перед фінальним голосуванням ми повернулися до ключових необхідних правок і проголосували їх пакетом.

Усі партії, коли йшли в парламент, обіцяли виборчу реформу. Але за Виборчий кодекс не голосували до останнього тижня роботи парламенту цього скликання. Чому затягували?

Тому що у нас пів парламенту — мажоритарники, які з самого початку були проти. Потім дехто почав вагатися, але результат є, отже, їх вдалося переконати.

В тему: В рамку і на стіну: тепер татуювання померлих можна зберегти

Наскільки ймовірно, що наступний парламент захоче скасувати ці зміни?

Якщо суспільство дозволить, то скасують. Президент Зеленський закликав Раду ухвалити Виборчий кодекс, і якщо його «Слуга народу» в парламенті почне відміняти цей кодекс, це буде нечесно.

Кодекс враховує побажання Зеленського?

Президент не вносив жодних пропозицій, правки подавали виключно депутати. У своїй інавгураційній промові він заявив, що дає депутатам два місяці, щоб ухвалити Виборчий кодекс. На цьому вся його співпраця закінчилась.

В тему: Дагестанцы-контрактники задержаны за щелканье семечек в Вечный огонь в Волгограде

Треба було більше часу?

Робоча група працювала ефективно. Ми прибрали головні недоліки. Можливо, виникнуть ще якісь технічні неузгодженості — цей закон поєднує п’ять чинних законів, але зараз документ виглядає цілісним. Найбільша проблема сьогодні — пояснити виборцям особливості голосування та навчити виборчі комісії працювати по-новому. Усе колись буває вперше.


Джерело статті: “https://thebabel.com.ua/texts/32877-parlament-uhvaliv-viborchiy-kodeks-i-poproshchavsya-z-mazhoritarkoyu-yak-ce-pracyuvatime-poyasnyuye-spivavtor-zakonu-oleksandr-chernenko”

источник просмотров:   комментариев: 0