«Стоп Корупції»: програма розслідувань чи прикриття для кримінальників?

Український інформаційний простір повністю занурений у світ пост-правди, штучно створеної паралельної реальності. Це світ, у якому щоденні проплачені протести видаються за реальний прояв народного гніву, де тотальний «розгін» #зради без будь-яких російських телеканалів називається «аналітикою» і де відбілювання рейдерів і корупціонерів називається журналістським розслідуванням. Причому все це – або одночасно, або окремо може відбуватися як на «опозиційному», так і на пропрезидентському каналі.

Троє зі скриньки

Що б ви подумали, якби до вас на вулиці підійшли люди у футболках з фірмовими логотипами «5 каналу» і яскравими написами «Стоп Корупції»? Напевно, думка про шахрайство прийшла б далеко не в першу чергу. Однак доктор Хаус учить нас, що всі брешуть, і цей «проект», який виходить в ефір на «5 каналі» — медіа-ресурсі, що офіційно належить Президентові України Петру Порошенку — яскраве підтвердження такої теорії. Згідно з описом на сайті, проект журналістських розслідувань «СТОП Корупції» «показує реальну картину корупційних схем і зловживань в області, і має на меті закрити всі шпарини для хабарництва, вибудовуючи дієвий план боротьби з корупцією». Втім, амбіційна місія, схоже, лише прикриває реальну мету.

Безпосередньо виробництвом «розслідувань» займаються не журналісти «5 каналу», а редакція інформагентства «Стоп Корупції ТВ». У свою чергу, це агентство афілійоване з однойменною громадською організацією. Заснували організацію журналіст Роман Бочкала (досьє на цього активіста можна прочитати тут), юрист Богдан Хмельницький і її директор Тарас Лилик.

По суті, програма, яка позиціонується як журналістський проект, – це лише «рупор» цієї сумнівної громадської організації. Виїзди знімальних груп як правило супроводжуються приїздами декількох десятків активістів у фірмових куртках, а іноді навіть із прапорами. Активісти іноді настільки активні, що можуть фізично нападати на «героїв» розслідувань.

В тему: Оппозиционный депутат добивается смены контроля над Одесским ГАСКом

Якщо ж говорити про контент, то в програмі часто фігурують рекламні сюжети (наприклад, про переваги криптовалют), іміджеві матеріали (про відбілювання корупціонерів КНУ ім. Шевченка) й інші розповсюджені ознаки «справжньої журналістики».

Геть стандарти

Взагалі дивно, яким чином «СТОП Корупції» потрапив у перелік «розслідувань» і «журналістських проектів», моніторинг яких здійснює авторитетне профільне видання «Детектор. Медіа». Втім, у регулярному рейтингу розслідувань «СК» майже завжди посідає останні місця з найменшою кількістю балів за професіоналізм, дотримання балансу точок зору, глибину подачі матеріалу й багато інших критеріїв. Власне, де й мав би опинитися «бойовий листок».

Проте фактично активісти користуються всіма «привілеями» журналістської праці. Вони можуть голосно заявляти про перешкоджання журналістській діяльності, оголошуючи своїх кривдників «ворогами преси», носити «корочки», проходити під виглядом кореспондентів на засідання органів влади і т.д. Хоча насправді – журналістикою тут і не пахне.

В тему: Бандиты с наркопритона МОЖАЙКА 10 угрожают независимым СМИ

В інтернеті досить багато цікавої інформації про те, як відбувалося становлення однієї з головних осіб у «СК» — Богдана Хмельницького (до відсидки у в’язниці – Майданюка) у злачних місцях міста Умань Черкаської області. За даними ЗМІ, приблизно в 2005 році проти Майданюка було порушено ряд кримінальних проваджень, зокрема за здійснення злочинів, передбачених ч.3 ст.289 (викрадення із застосуванням насильства), ст.15 (замах на злочин) та ч.1 ст.393 (втеча з місць позбавлення волі), ч.1 ст.263 (незаконне зберігання зброї) КК України. «Лихі» язики говорять, що після чергової відсидки Богдан узяв прізвище дружини й вирішив стати правозахисником. Першими клієнтами, природно, стали друзі по зоні. Так народилося «Об’єднання Богдана Хмельницького» — велика юридична мережа активістів і правової допомоги специфічним групам населення.

Перевзуваючись у повітрі

Для Хмельницького це не перший досвід у медіа. У 2012 році він уже створював «телекомпанію» «Грім-ТБ», яка також займалася «журналістськими розслідуваннями» у правильному руслі. Ця «телекомпанія» була однією з небагатьох, хто показував «таємні приміщення для тортур» у будинку КМДА в часи Майдану. Крім них, це робив ще 112 канал, прямо пов’язаний на той момент із міністром внутрішніх справ Захарченком.

Партнером по «Грім-ТБ» у Хмельницького був відомий Жан Новосельцев – просепаратистськи налаштований екс-кореспондент «1+1» (звідки його вигнали за «продаж» сюжетів у програмі «Гроші»), який сьогодні «трудиться» на скандальному «17 каналі» (фактично рупорі «Опозиційного блоку» у найгіршому його прояві).

В тему: Таисия Повалий обвинила Саакашвили и Баскова в домогательствах (видео)

Немає нічого дивного в тому, що, як флюгер, після зміни влади Хмельницький швидко переорієнтувався й уже балотувався на Уманщині від «Народного фронту». А після – різко переметнувся в БПП.

Чи можна говорити, что якщо людина з таким багатим життєвим досвідом стоїть за плечима проекту «журналістських розслідувань» і «антикорупційних організацій», то їхня мета прозора й зрозуміла? Очевидно, що ні.

В тему: «Конфіскувати не можна повернути» або спецконфіскація коштів Януковича

І більш глибоке дослідження діяльності розгалуженої по всій Україні мережі ГО «СК» це демонструє. ЗМІ приводять немало свідчень того, що є дійсною суттю роботи ГО – вимагання з малого й середнього бізнесу під страхом бути «закошмареними» «праведним гнівом» «громадських активістів». Особливим теплом і турботою «СК» опікують теми перевезень (один із бізнесів, які разом з обласною владою кришував Богдан Хмельницький), а також видобутку піску.

Читайте також:  Стоп Бочкала. Стоп Хмельницький. Стоп здирництво 

Щоб усунути «неправильних» добувачів з ринку, «СК» навіть придумали цілу лобістську кампанію, головною думкою якої було забруднення Дніпра автомийками й процесом видобутку піску. Деякі екологи вірили «СК» на слово – доти, поки не переконалися, що йдеться не про захист екології, а про банальний наживу. Часто для створення видимості конфлікту і його вирішення Хмельницький і Бочкала нібито стають по різні сторони «барикад», а по суті збирають гроші на піар і дискредитацію один одного з обох учасників протистояння. Для цього в «СТОП Кору» є весь набір інструментів: прапори, футболки, баннери, проплачені бабусі й головне – ефір на президентському каналі двічі в тиждень.

Була у «СК» і своя зоряна година. У 2015 році «шефство» над проектом узяв перший заступник губернатора Київської області Лев Парцхаладзе. У цей час списки «патентованих корупціонерів» оголошувалися привселюдно на рівні прокуратури й обладміністрації задовго до того, як справа доходила (якщо взагалі доходила) до суду. Для Парцхаладзе це був гарний майданчик для виборів, оскільки всі проблеми можна було збирати в мобільних пунктах по всій області. А потім «чарівним чином» займатися їхнім вирішенням.

Усе перераховане вище не зашкодило Роману Бочкалі й журналістові «СК» Артему Лагутенку бути обраними до складу Ради громадського контролю при НАБУ, а також брати участь у численних кадрових конкурсах як обвинувач або суддя. При цьому в самому НАБУ відзначали підозру на підставний характер голосування, оскільки було зафіксовано безліч «пакетних» голосів – за 15 кандидатів, відібраних і «рекомендованих» ГО «Центр протидії корупції» (на чолі з Віталієм Шабуніним – досьє тут). Бочкала й Лагутенко від «СК» потрапили в цей список «обраних».

Показовим для «репутації» «СТОП Корупції» стало недавнє приєднання до цієї громадської організації ще одного відомого афериста – одного з ідеологів фінансової піраміди «Хелікс» (Helix) Дмитра Нагути. Дмитро відразу став штатним «фінансовим експертом» у програмах «розслідувань» із відповідними сумними наслідками для якості й хоч якоїсь видимості журналістських стандартів.

Схожі ексцеси регулярно спливають і на регіональному рівні. Наприклад, у Херсоні місцеве гніздо «СТОП Корупції» очолює кримінальник, який двічі сидів, а сама організація, як пишуть місцеві ЗМІ, перетворюється на присоску до департаменту боротьби з економзлочинністю УВС області. «Це ГО покликане бути громадськими помічниками Департаменту захисту економіки; у Херсоні й Величко, і його попередник Керецман (очільники ГО «СК» у регіоні – Авт.) активно співробітничають із місцевим керівництвом і особисто з фігурантом гучного корупційного скандалу Артемом Антощуком, виконують дрібні й не дуже доручення», — описує функціонал антикорупціонерів сайт «Херсон Онлайн».

Саме тому, коли наступного разу Марія Гураль або Артем Лагутенко підійдуть із мікрофоном «Стоп Корупції» до вас, добре подумайте, а чи варто взагалі з ними розмовляти й чиї інтереси – явно не глядача – вони відстоюють.

источник просмотров:   комментариев: 0