Стрілочники з МОЗ, або Звіт, якого ще не було

За віртуальною економією бюджетних коштів стоять реальні історії хворих, які з чиєїсь вини/злого наміру залишилися без ліків

Стаття про результати аудиту Рахунковою палатою держзакупівель лікарських засобів за допомогою міжнародних організацій (який має у своєму розпорядженні «Ракурс») викликала чималий резонанс. Акт аудиту займає майже 500 сторінок і містить позбавлені емоційності цифри. Ви не знайдете в цьому документі висновків — лише констатації перевірників. З офіційними висновками можна буде ознайомитися пізніше — у звіті Рахункової палати.

22 серпня для розгляду матеріалів цієї перевірки відбулася колегія Рахункової палати, яка ухвалила проект звіту в загальних рисах. Далі, згідно з процедурою, протягом трьох тижнів документ доопрацьовується, і тільки після цього звіт публікується. Тому супероперативна новина на сайті МОЗ цього ж дня дещо здивувала:

22 серпня Рахункова палата представила звіт щодо ефективності закупівель ліків через міжнародні організації. «Економічну ефективність закупівель ліків через міжнародні організації, на якій постійно наголошує уряд, підтвердили аудитори Рахункової палати, — стверджує в. о. міністра охорони здоров’я України Уляна Супрун. — Це вчергове доводить, що, незважаючи на супротив фармацевтичних ділків, які роками заробляли на закупівлях ліків для українців, ми рухаємося в правильному напрямку, а українці отримують більше якісних ліків».

Скріншот з сайту МОЗ
Скріншот з сайту МОЗ

Вкотре піар-служба МОЗ спрацювала на випередження. Неважливо, що звіту як такого ще немає — навіть проект остаточно не оформлений. А також є великі запитання до методики підрахунку, внаслідок якого вийшла економія бюджетних коштів, виділених на закупівлю ліків, до 40% (до речі, цей момент ще буде вивчатися). Акцентувавши увагу на одному позитивному аспекті, профільне міністерство побіжно вказало на промахи:

Разом із тим, Рахункова палата надала низку зауважень щодо внутрішніх процесів та процедур, над якими зараз працює команда МОЗ.

Відповідно до висновку Рахункової палати, однією з найбільших проблем закупівельного процесу на сьогодні є недосконалий облік залишків ліків, а також розрахунок потреб у регіонах. Лікарні невчасно інформують МОЗ про наявність ліків та їхній термін придатності, що заважає вчасно перерозподілити наявні ліки з регіонів, де вони є, в регіони, де вони закінчилися. Таким чином вдалося б уникнути ситуації, коли в деяких регіонах лікарні «списують» невикористані ліки, що є нераціональним використанням державних коштів.

В тему: Таисия Повалий обвинила Саакашвили и Баскова в домогательствах (видео)

Судячи з акту аудиту, описані проблеми дійсно мають місце, але чомусь у цій публікації МОЗ не менш нагальні питання залишилися за кадром. Так, «Охматдит» вже давно б'є на сполох через постачання непридатних ліків на мільйони гривень. Річ у тім, що препарати для лікування онкохворих дітей, закуплені за гроші бюджету 2015 року, були поставлені в дитячу лікарню тільки в листопаді 2016-го, у деяких ліків на той момент термін придатності закінчувався або сплив.

На початку липня, коли генеральний прокурор Юрій Луценко в кулуарах парламенту повідомив, що ГПУ перевіряє процес закупівлі ліків Міністерством охорони здоров'я, зокрема, факти постачань прострочених ліків в «Охматдит», МОЗ тут же відреагувало, поклавши всю відповідальність за ситуацію, що склалася, на робочу групу:

Те, що тепер на складі «Охматдита» лишаються непридатні до використання препарати, — відповідальність виключно робочої групи, яка узгоджувала поставки із закупівельною компанією.

Не можна не відзначити, що позитивне рішення про постачання запропонованих компанією Crown Agents лікарських засобів з обмеженим терміном придатності для лікування онкогематологічних хворих дорослого віку і дітей з онкологічними та онкогематологічними захворюваннями ухвалювалося робочою групою з причини критичної ситуації з наявністю онкопрепаратів у лікувальних закладах, а також з огляду на нагальну необхідність базових хіміопрепаратів. Погодилися з обов'язковою умовою: в разі їх невикористання постачальник гарантує заміну до кінця терміну придатності.

В тему: «Конфіскувати не можна повернути» або спецконфіскація коштів Януковича

«Краун» дійсно гарантувала заміну таких ліків, висунувши свої вимоги. Першою з них було щомісячне інформування міністерством компанії та громадськості про загальну кількість запасу ліків по кожній позиції (наявність лікарського засобу, на заміну якого дана гарантія). По-друге, за чотири місяці до кінця терміну придатності МОЗ має поінформувати «Краун» про свій намір замінити лікарські засоби, а також повідомити про причини їх невикористання. Гарантія скасовується, якщо ці пункти не будуть виконані. Звернення МОЗ до Crown Agents (які були надані аудиторам) з проханням про заміну ліків з терміном придатності, що спливав, не відповідали вищевикладеним умовам, а значить, ліки навряд чи замінять. Щодо інших позицій лікарських препаратів з обмеженим терміном придатності перевірники й зовсім не знайшли гарантійних листів про заміну від міжнародного закупника.

Надзвичайна ситуація — закупівлі препаратів для дитячої онкології, не передбачені для цієї вікової категорії. Цитую акт аудиту Рахунковою палатою:

Вибірковою перевіркою встановлено, що за рахунок коштів держбюджету 2016 року за напрямом «дитяча онкологія» закуплено 6 найм. лікарських засобів на суму 12 017,0 тис. грн, в інструкціях для медичного застосування яких використання їх для дітей не передбачено, або безпека та ефективність застосування препаратів дітям не встановлені, тому пацієнтам цієї вікової категорії їх не слід призначати.

В тему: Российский депутат-авторитет отмывает деньги через харьковскую компанию «Здоровье»

На жаль, при ближчому розгляді за віртуальною економією бюджетних коштів стоять реальні історії хворих, які з чиєїсь вини/злого наміру залишилися без ліків, або вони прийшли з чималим запізненням. Епідемія безкарності й безвідповідальності, що ніяк не покидає нашу країну, призвела до того, що медичні діагнози в Україні дедалі більше стають схожими на вирок.

Про те, які висновки зробила Рахункова палата за результатами аудиту держзакупівель ліків міжнародними організаціями, читайте незабаром на «Ракурсі».

источник просмотров:   комментариев: 0